Rezbárske dláto je špecializovaný nástroj používaný na tvarovanie dreva. Rezbár môže použiť silu svojich rúk alebo udierať do dláta kyjaničkou (rezbárske drevené kladivo). Dláta sú základným nástrojom pre rezbárov a používajú sa na vytváranie sôch, reliéfov, dekoratívnych diel, ale aj funkčných predmetov z dreva.
Dláta na vyrezávanie z dreva sa dodávajú v obrovskej škále tvarov a veľkostí, z ktorých každý je navrhnutý na špecifický účel, ako je vytváranie rovných rezov, kriviek, detailov a mnoho ďalších špecifických aplikácií.
Rezbárske dláta možno deliť podľa tvaru čepele, a to na: rovné, prehnuté a lyžicové. Ďalej je delenie podľa profilu ostria, a to na: ploché, V – profil a duté pripomínajúce tvar U. Čím sa tieto dláta od seba líšia si rozoberieme nižšie.
Delenie na základe profilu ostria
Ploché dláta
Ploché dláto má ostrie obdĺžnikového tvaru. Dláto s plochým ostrím sa používa na priame rezy a vytváranie rovných plôch. Je to základný nástroj, ktorý musí mať každý rezbár. Ploché rezbárske dláta sú označované ako profil #1 a sú dostupné v šírkach od 2 mm do 50 mm (niekedy aj 70 mm).
Šikmé dláta
Šikmé rezbárske dláta sú podobné plochým dlátam. Ich ostrie je však skosené či sklonené zvyčajne pod uhlom 45° alebo 60°. Šikmé dláta ľahko zapadnú do rohov, kam ploché dláta s označením profil #1, nedosiahnu. Šikmé dláto s obojstranným ostrím je preferovanou voľbou pre väčšinu rezbárov – jeden nástroj možno použiť oboma stranami. Ak dávate prednosť jednostrannému ostriu, budete potrebovať dve šikmé dláta – ľavé a pravé. Šikmé dláta sú kategorizované ako profil #2.
Duté dláta
Ostrie dutých dlát je zakrivené s rôznou hĺbkou. Duté dláto sa bežne používa na vyrezanie hrubého tvaru rezbárskeho projektu predtým, ako sa pristúpi k jemnejším detailom. Veľmi rýchlo odstraňuje prebytočné drevo. Duté dláta sú kategorizované ako profil #3 - #11. Nižšie číslo znamená menej zakrivený, vyššie číslo zasa znamená viac zakrivený profil ostria. Duté dláto #3 je najplytšie, zatiaľ čo #11 je najviac zakrivene dláto v tvare U.
V-profil
Dláta v tvare V sa používajú na vyrezávanie drážok, na oddelenie plôch pri písaní písmen, obrysoch alebo detailoch. Drevorezbárske V-nástroje sú zvyčajne dostupné v uhloch 30, 45, 60, 75, 90 alebo 100 stupňov. Čím užší je uhol V, tým viac úsilia musí rezbár vynaložiť na prerezanie dreva. Je to citeľné hlavne pri uhloch 30° – 60°. Výrobcovia používajú pre dláta s profilom V rôznu klasifikáciu. Napríklad Pfeil kategorizuje svoje V-tools ako #12 - #16, Narex používa #41 - #49, Kirschen používa #39 - #45.
Macaroni a Fluteroni
Rezbárske dláto typu macaroni, má hranatý profil ostria s uhlom 90°. Dláta macaroni majú 3 hrany a používajú sa ako kombinácia plochého dláta s ostrím profiu V.
Tvar nástroja fluteroni radíme medzi dláto macaroni a dutý profil, v tvare U. Tento nástroj má 3 okraje.
Delenie na základe tvaru čepele
Rovné dláta
Rovné dláto má rovnú čepeľ a prevažne sa používa na všeobecné úlohy spracovania dreva, ako je tvarovanie, sploštenie alebo orezávanie dreva.
Prehnuté dláta
Prehnuté dláta majú zahnutú čepeľ, ktorá im umožňuje rezať v priehlbinách a oblúkoch. Veľmi užitočné na vyrezávanie vecí, ako je miska, lyžica alebo kuksa.
Lyžicové dláta
Niekedy nazývané aj „krátke prehnuté dláta“. Ideálny nástroj na vyberanie a vyrezávanie dreva z úzkych zakrivených priestorov. Ak nemôžete dosiahnuť úzky priestor rovným alebo prehnutým dlátom, najlepšou voľbou je práve lyžicové dláto. Lyžicové dláta so záberom 2 - 11 majú zakrivený okraj. Lyžicové dláta v tvare V sa zvyčajne vyrábajú v uhloch 45°, 60° a 90°. Lyžicové dláto má jedno ploché ostrie.
Opačne prehnuté dláta
Špeciálne nástroje na vyrezávanie ťažko dostupných konvexných povrchov. Zvyčajne sú k dispozícii s plochým alebo šikmým ostrím.
Dláta dog leg
Tieto dláta majú zahnutú čepeľ pod uhlom 90 stupňov, čo poskytuje pákový efekt a lepšiu kontrolu pri práci v ťažkých uhloch alebo v stiesnených priestoroch.
Dláta fishtail
Tento rezbársky nástroj má čepeľ, ktorá sa na konci rozširuje a vytvára tvar rybieho chvosta. To umožňuje ľahší prístup do úzkych rohov a iných ťažko dostupných miest. Hlavným znakom týchto dlát je rozširujúca sa čepeľ smerom k špičke.
Obojstranné ostrie vs. jednostranné ostrie
Dláto s obojstranným ostrím, je možné použiť oboma stranami či už dolnou, alebo hornou. Efekt vyrezávania bude rovnaký. Na druhej strane dláto s jedným ostrím má silný ťah do dreva, keď je skosenie hore. Keď je skosenie dole, jednostranné ostrie dláta vytvorí rovný povrch.
Či použiť jednostranné alebo dvojstranné ostrie v konečnom dôsledku závisí od osobných preferencií rezbára. Niektorí uprednostňujú všestrannosť dláta s dvojitým ostrím, zatiaľ čo iní môžu preferovať ovládanie a presnosť dláta s jedným ostrím.
Veľkosť rezbárskeho dláta
Veľkosť dláta sa vzťahuje na dĺžku a šírku čepele. Sekáče sa dodávajú v rôznych veľkostiach, od malých, jemných dlát na zložité práce až po veľké, vysokovýkonné dlát na hrubú prácu. Ostria sa pohybujú vo veľkostiach od 0,5 mm do 70 mm.