Brúsne pasty
Brúsne a leštiace pasty na vyleštenie rôznych materiálov. Zrnitosť sa zvyčajne udáva v mikrónoch a čím vyššia je hodnota v mikrónoch, tým je pasta hrubšia. Obťahovanie noža na koži je možné aj bez brúsnych pást, avšak nedosiahnete také efektívne a zaručené výsledky ako s brúsnymi pastami. Pastou tiež môžete odstrániť prípadné nedokonalosti a po dlhšom brúsení sa bude čepeľ pekne lesknúť.
Čo je to brúsna pasta?
Brúsna pasta je brúsny alebo leštiaci prostriedok, ktorý môžete väčšinou dostať v menších blokoch podobných pastelke.
Zmesi a pasty zakúpite v rôznych zrnitostiach. Farba brúsnej zmesi nezávisí od stupňa zrnitosti, ale väčšinou si to udáva sám výrobca.
Ako aplikovať brúsnu pastu?
Brúsna pasta je na dotyk veľmi podobná pastelke, avšak je o niečo tvrdšia a menej mastná. Zmes použijete rovnako, ako keby ste používali pastelku. Naneste zmes na remienok a uistite sa, že pokrýva rovnomerne celý remienok.
Druhou možnosťou je nanášanie zmesi za pomoci tepla. Nahrejte kožu a prípadne aj samotnú zmes. Držte remienok asi 20 centimetrov nad zdrojom tepla, napríklad nad plynovým sporákom. Snažte sa zahriať remienok do tej miery, že ho ledva udržíte v rukách. Ak sú oba komponenty zohriate, môžete ich aplikovať pretrením cez remienok. Celý remienok pokryte rovnomerne. Ak by bola zmes príliš drobivá a ťažko sa na ramienku rozkladala, taktiež ju pred aplikáciou nahrejte.
Odstraňovanie zmesi z remeňa
Ak máte v pláne pracovať s dvomi alebo viacerými rozdielnymi brúsnymi pastami, nie je nutná kúpa nového alebo dodatočného remeňa. Zmes sa dá veľmi jednoducho odstrániť. Zoberiete kúsok brúsneho papiera, ktorý má hrúbku zrna okolo 240 gritov. Hmotu obrúsite a celý proces môžete zakončiť malými krúživými pohybmi. Po skončení brúsenia nezabudnite kožu vyčistiť.