Nože
Špecializujeme sa na kvalitné nože svetových značiek. Nájdete u nás napríklad nože Bestech Knives, Benchmade, Böker, Condor, ESEE, Joker, Kizlyar Supreme, Morakniv, Muela, Ontario, Opinel, Real Steel, Victorinox, Zero Tolerance a množstvo ďalších. Nože sa snažíme mať skladom, v čo najväčšom množstve rôznych modelov.
Inšpirujte sa pri nákupe naším Kniland výberom Top 5 najobľúbenejších nožov za rok 2023.
Skladom máme nože s pevnou čepeľou, zatváracie nože, svajčiarske nožíky, lovecké nože, nože do prírody, do lesa, survival nože, bushcraft nože. Nôž pre poľovníka, rybára alebo hubára si u nás ľahko vyberiete. Ak máte radi vyrezávanie do dreva nájdete u nás aj rezbárske nože alebo lyžičkár.
- Všetky nože
- Nože s pevnou čepeľou FAV
- Zatváracie nože FAV
- Poľovnícke nože
- Nože do lesa a prírody
- Nože na bežné použitie - EDC
- Škandinávske nože
- Multifunkčné (švajčiarske) nože
- Nože na prežitie
- Nože na krk - neck knives
- Rybárske a filetovacie nože
- Hubárske a záhradnícke nože
- Vyskakovacie nože
- Karambity
- Motýliky
- Vrhacie nože
- Záchranárske nože
- Darčekové nože
- Multitool náradie
Malý a štíhly tradičný japonský nôž typu Kiridashi. Celková dĺžka 12,8 cm, dĺžka čepele 5 cm. Čepeľ z nerezovej ocele. Mosadzná rukoväť a kryt čepele. Vyrobené v Japonsku.
Survival nôž z nerezovej ocele MoVa. Celková dĺžka 34 cm, čepeľ 22 cm. Váha 460 g, s puzdrom 630g.
Survival nôž z nerezovej ocele CrMoVa. Celková dĺžka 31,5 cm, čepeľ dlhá 16,5 cm. Rukoväť kov.
Rambo nôž z nerezovej ocele Böhler N690. Celková dĺžka 29,5 cm, čepeľ dlhá 17 cm. Rukoväť z materiálu micarta.
Ako si vybrať nôž?
Každý nôž na základe svojich vlastností vyniká pri iných činnostiach. Rezbársky nôž je najlepší na vyrezávanie dreva a poľovnícky nôž je vhodný pre poľovníka pri spracovaní úlovku. Na bežné každodenné používanie bude najvhodnejší ľahší zatvárací nôž.
Zatvárací nôž alebo nôž s pevnou čepeľou
Na ťažšiu prácu je vhodnejší nôž s pevnou čepeľou. Naopak na ľahšie činnosti, kde nepotrebujete vložiť príliš veľa sily do rezania je vhodný zatvárací nôž. Výhodou zatváracích nožov je ich jednoduché nosenie a skladnosť. Nože s pevnou čepeľou sú silnejšie a spoľahlivejšie, obzvlášť pri ťažších činnostiach. Lovci ocenia aj oveľa jednoduchšie čistenie pevného noža napríklad po spracovaní úlovku.
Nerezová alebo uhlíková oceľ
Oba typy ocele majú svoje výhody aj nevýhody. Uhlíková oceľ je obvykle tvrdšia a odolnejšia ako oceľ nerezová. Ľahšie sa brúsi na veľmi vysokú ostrosť. Nôž z uhlíkovej ocele však vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Po každom použití ho treba dosucha utrieť a občas čepeľ pretrieť olejom. Inak nôž chytá patinu a koroduje.
Nerezová oceľ je odolná voči korózií. Brúsenie nerezovej ocele je o niečo ťažšie ako brúsenie uhlíkovej ocele. Výhodou nerezovej ocele je potreba iba minimálnej starostlivosti. Vďaka tomu je populárna na outdoorové nože a poľovnícke nože. Ak sa o nôž nechcete, alebo nemáte čas pravidelne starať, odporúčame kúpu noža z nerezovej ocele. Nože z nerezovej ocele.
Nástrojová oceľ spája dobré vlastností nerezových a uhlíkových ocelí. Moderné nástrojové ocele s vysokým obsahom legujúcich prvkov (chróm, molybdén, vanád, wolfrám a iné) sú extrémne tvrdé, húževnaté a veľmi odolné voči opotrebeniu. Zároveň sú menej náchylné na koróziu ako klasická uhlíková oceľ. Vďaka týmto vlastnostiam sú nástrojové ocele ideálnou voľbou pre outdoorové a bushcraft nože. Nože z nástrojovej ocele.
Rukoväť noža
Drevená rukoväť dodáva nožom typickú eleganciu a krásu. Používa sa pri tradičných napr. škandinávskych nožoch. Rukoväte z parohu sú využívané predovšetkým na tradičných loveckých nožoch.
Moderné priemyselne vyrábané materiály ako G10, Micarta, Kraton sú mimoriadne obľubené. Hlavnou výhodou je pevnosť a odolnosť voči záťaži. Na dotyk sú príjemné, nekĺžu v mokrej ruke a nenasiakujú vodou, preto sú vhodnejšie na použitie v extrémnych podmienkach.